agasfer1326 (agasfer1326) wrote,
agasfer1326
agasfer1326

Єврейсько-Українські відносини. ХХ сторіччя

У видавництві «Український Пріоритет» вийшла в світ моя нова книга: «Єврейсько-Українські відносини. ХХ століччя».
Хочу подякувати очільнику видавництва, пану Володимиру Шовкошитному за інтерес до книги і величезні зусилля для того, щоб цей проект здійснився.

«Тематика українсько-єврейських відносин у ХХ ст. є дуже актуальною і викликає чималі дискусії у різних середовищах. На жаль, тут надзвичайно живучими виявилися негативні стереотипи, які укорінювалися як радянською пропагандою, так і прибічниками крайніх політичних поглядів і в українській, і в єврейській громадах. Подолання цих стереотипів вимагає чималих зусиль і глибокого знайомства з фактами реальної, а не міфологізованої історії. Таке завдання поставив перед собою Алік Гомельський, який періодично публікував матеріали з найбільш дискусійних питань взаємовідносин українців з євреями впродовж ХХ століття. Об'єднання їх в єдиній книзі дає картину багатогранну, яка примушує замислитися по-новому над речами, які традиційно здавалися остаточно сформованими і зрозумілими. Ці матеріали, наприклад, переконливо спростовують міф про Симона Петлюру як антисеміта, проте і не ідеалізують цю історичну фігуру. Дослідник показує обмежені можливості Головного Отамана у попередженні погромів єврейського населення, котрі вчиняли українські отамани, що лише номінально підчинялися його владі, а насправді діяли свавільно. Об'єктивно оцінюється автором також політика ОУН в єврейському питанні, а також показані спроби радянських спецслужб зобразити лідерів Організації Українських Націоналістів як переконливих антисемітів і посібників гітлеризму у проведенні політики тотального винищення єврейського населення України. На документальній основі показано, що ОУН не сповідувала нацистських поглядів на євреїв, як це стверджувала радянська пропаганда. У той же час тут не заперечується участь конкретних оунівців в антисемітських акціях — автор намагається віднайти історичну правду в усій її повноті, без замовчування «незручних» фактів.

Читачам буде цікаво дізнатися про участь євреїв в УПА — цю інформацію радянські історики ретельно приховували. Спотворювали вони і позицію греко-католицької церкви, а А.Гомельський намагається показати роль її митрополита Андрея (графа Шептицького) у наданні допомоги євреям, переслідуваним нацистським режимом. Чималу увагу приділено пошуку істини про львівський погром 1941р., навколо якого створено міф, котрий активно дотепер використовує антиукраїнська пропаганда. Сам погром організован нацистською SD, а не ОУН, і брали в ньому участь люди різних національностей. Йдеться також про контакти керівництва ОУН з німецьким Абвером і підкреслена принципова різниця цієї військової розвідки від нацистської SD, наведено факти допомоги переслідуваним євреям з боку співробітників Абверу. Нарешті, А.Гомельський розглянув співпрацю єврейських і українських дисидентів у післявоєнний період. Позитивною стороною його творів є те, що написані вони живою і образною мовою, легко читаються всіма, хто цікавиться історією. Знайомство з ними сприятиме кращому взаєморозумінню представ-ників двох народів, історія яких була дуже непростою і неоднозначною. А коли кожен буде розуміти не лише свою правду, але і правду іншого, вони швидше дійдуть порозуміння, що принесе взаємну користь...».



- Ігор Буркут, кандидат історичних наук, політолог, публіцист.






Як епіграфи я вибрав два ідишські прислів'я:

אַ האַלבער אמת איז אַ גאַנצער ליגן
А хальбер емет із а ганцер лігн.
(Половина правди це повна брехня.)

דער בוך עפֿנט די אויגן
Дер бух ефнт ді ойгн.
(Книга відкриває очі.)

Ось зміст:

1. Шептицькі. Українсько-єврейські відносини
2. Симон Петлюра. Факти проти міфів
2.1 Симон Петлюра. Юдофіл чі антисеміт?
2.2 Єврейський сотник армії УНР Семен Якерсон
2.3 Зустріч єврейської делегації з Петлюрою (Кам'янець, липень 1919)
2.4 Більшовики проти УНР і про-українських євреїв
2.5 Проскурівський погром. Причини і наслідки
2.6 С.Петлюра і погроми. факти
2.7 Арнольд Марголін - єврейський громадянин УНР
2.8 А.Марголін: книга «Україна і політика Антанти»
2.9 Особа Шварцбарда. Передісторія замаху
2.10 Кому було вигідне вбивство С.В.Петлюри?
2.11 Підготовка СРСР до суду над вбивцею Петлюри
2.12 Ціна судової помилки
3. Рафаель Лемкін - автор терміну «геноцид», "екстреміст" в путінській Росії
4. Документи. 2-й з'їзд ОУН(Б). Краков, квітнень 1941 року
5. ОУН(Б), УПА, Бандера, Шухевич та українсько-єврейські відносини
6. Абвер. Інформація для роздумів
7. Львівський погром. Пошуки правди
8. «Протоколи українських мудреців»
9. Дивізія «Галичина». У пошуках істини
10. Р. Шухевич, МДБ та єврейська інтелігенція
11. Брошури КДБ про євреїв і українців
12. Праведники Народів Світу. Цифри і факти
13. Ярослав Стецько. Спецоперації КДБ СРСР
14. Радянські дисиденти. Євреї і українці


Книгу можна замовити тут: https://www.facebook.com/uapriority/posts/1286494435064221
Subscribe

 • FOR JEWISH-UKRAINIAN LECTURE - Oct 17, 2021

  Герберт Ромерштейн, директор Управления по противодействию советской дезинформации в Информационном агентстве США (USIA, United States Information…

 • ГЛАВНЫЙ УРОК ИСТОРИИ

  (по материалам книг Алика Гомельского «Еврейско-Украинские отношения. ХХ век» и «История. Неудобная правда») Недавно увидел на сайте CBC статью:…

 • The Main Lesson of History

  (based on materials from Alik Gomelsky's books, Jewish–Ukrainian Relations in the Twentieth Century and istory. Inconvenient truth)

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments